Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (Hakom) dodijelila je dvije nove dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra za širokopojasne bežične komunikacijske mreže tvrtkama Keter Air i Novi-net. Dozvole su dodijeljene za frekvencijske raspone između 10 i 10,3 GHz za uporabu na području Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije, što je dobila tvrtka Keter Air na rok od 12 godina. Za raspon između 3410 i 3600 MHz, tj. za WiMAX-usluge za cijelo područje države na rok od osam godina dozvolu je dobila tvrtka Novi-net. Tvrtka Novi-net osnovana je 2005. s temeljnim kapitalom od 5,38 milijuna kuna, registrirana je u Varaždinu i ima lokacije u više gradova. Dodjelom tih dozvola Hakom želi, kako navode, potaknuti različite tehnologije širokopojasnog bežičnog pristupa i omogućiti ulaganje u razvoj širokopojasne infrastrukture koja će biti komplementarna sustavima temeljenim na klasičnim bakrenim vodovima i svjetlovodima.
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (Hakom) dodijelila je dvije nove dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra za širokopojasne bežične komunikacijske mreže tvrtkama Keter Air i Novi-net, izvijestili su u srijedu iz te agencije.
Dozvole su dodijeljene za frekvencijske raspone između 10 i 10,3 GHz za uporabu na području Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije, što je dobila tvrtka Keter Air na rok od 12 godina. Za raspon između 3410 i 3600 MHz, tj. za WiMAX-usluge za cijelo područje države na rok od osam godina dozvolu je dobila tvrtka Novi-net.
Tvrtka Novi-net osnovana je 2005. s temeljnim kapitalom od 5,38 milijuna kuna, registrirana je u Varaždinu i ima lokacije u više gradova.
Dodjelom tih dozvola Hakom želi, kako navode, potaknuti različite tehnologije širokopojasnog bežičnog pristupa i omogućiti ulaganje u razvoj širokopojasne infrastrukture koja će biti komplementarna sustavima temeljenim na klasičnim bakrenim vodovima i svjetlovodima. Time se stvaraju i preduvjeti za povećanje broja radnih mjesta i gospodarskih aktivnosti te omogućuje pružanje širokopojasnog pristupa na lokacijama gdje se to u suprotnom ne bi moglo tehnički izvesti ili ne bi bilo tržišno isplativo.
Podsjećaju i da se u Strategiji razvoja širokopojasnog pristupa navodi da primjena i prihvaćanje brzih i ultrabrzih sustava u praksi otvara put novim inovativnim uslugama i sadržajima koji se koriste većim pristupnim brzinama.